Przeskocz do treści

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania przez osoby zamierzające rozpocząć treningi:

dziadek

Jestem już trochę stary bo mam 25 lat, czy nie jest dla mnie za późno na rozpoczęcie treningów?
Żartując, jak słyszę lub czytam takie pytanie to zastanawiam się czy ktoś przypadkiem nie próbuje mnie obrazić bo ja mam trochę więcej wiosen, a nie czuję się staro. Na poważnie w klubie trenują osoby w wieku od 3 do 50 lat więc żaden wiek nie jest przeszkodą w rozpoczęciu treningów.

Ostatnio trochę się zapuściłem, mam lekki brzuszek czy dam radę na treningu?
Sportami walki zajmuje się od ponad 30 lat i nauczyłem się, że wewnętrzna motywacja jest najistotniejsza. Na początku będzie trochę trudniej ze zbędnym balastem. Najważniejsze jest nie załamywać się pierwszymi niepowodzeniami. Każdy kiedyś zaczynał i nikt nie urodził się mistrzem. I jeszcze zła wiadomość dla brzuszka będziecie musieli się pożegnać bo wszyscy gubią zbędne kilogramy.

Czy mogę przyjść poobserwować trening zanim się zdecyduje?
Dawno temu Brazylijczycy wymyślili, że jest to niedopuszczalne, a obserwacja może być tylko z perspektywy czynnego uczestnika treningu. Tłumaczyli to tym, że obserwując siedząc na ławce można nabrać mylnych wniosków. Wiem, że dzisiaj są inne czasy i zgadzam się, choć niechętnie, na taki cichy "zwiad" jednak szczerze zachęcam sprawdzić trening na własnej skórze.

Co muszę mieć na pierwszym treningu, jaki stój obowiązuje, czy na macie ćwiczy się na boso?
Znowu żartując odpowiadam, że na pierwszy trening trzeba wziąć ze sobą dużo chęci. Odnośnie stroju to głównie trenujemy w gi (kimono do brazylijskiego jiu-jitsu) ale na pierwszy trening wystarczy zwykły stój sportowy. Nie ma potrzeby inwestowania w uniform jeżeli nie wiemy czy ta forma spędzania wolnego czasu nam się spodoba. Ważne żeby strój sportowy był bez zamków i guzików. Sugeruję, że lepiej jest mieś spodnie od dresu niż krótkie spodenki związane jest to z obcieraniem kolan. Ćwiczymy na boso więc żadne obuwie nie jest potrzebne, jedynie klapki żeby przyjść z czystymi stopami z szatni na matę.

Czy muszę zapłacić składkę od razu na pierwszym treningu, ile kosztuje jeden trening?
Nie jesteśmy naciągaczami dlatego nikt nie musi płacić na pierwszym treningu. Zdaje sobie sprawę, że nie wszystkim muszą odpowiadać treningi brazylijskiego jiu-jitsu. To specyficzna sztuka walki gdzie ciągle przebywa się w bliskim kontakcie z innym, obcym człowiekiem i nie każdy jest wstanie to zaakceptować. Pierwszy trening to rozeznanie czy chcesz trenować, jeżeli nie to życzę powodzenia i się rozstajemy. Pojedynczy trening w naszym klubie nigdy nie był i nie będzie płatny.

Na której sali odbywają się treningi?
Trenujemy na hali Centrum lekkoatletycznego przy stadionie 650-lecia w Słupsku, ul. Madalińskiego 1. W budynku między kortami tenisowymi, a płytą stadionu.